ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Coraz więcej osób decyduje się na zabezpieczenie swojej przyszłości i komfortu życia za pomocą polisy zdrowotnej. Oferta na rynku jest bardzo szeroka. W artykule podpowiadamy, co wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego ubezpieczenia zdrowotnego.

Na czym polega prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu możemy zapewnić sobie w razie choroby specjalistyczną pomoc lub wsparcie finansowe m.in. na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. Oferty różnych ubezpieczycieli mogą znacznie się od siebie różnić.

Należy również pamiętać o tym, że takie ubezpieczenia często są umowami dodatkowymi, które można zawrzeć razem z umową ubezpieczenia na życie lub w późniejszym czasie.

Wybierając odpowiedniego ubezpieczyciela, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy określa on maksymalny wiek klienta. W wielu firmach maksymalny wiek ubezpieczonego wynosi sześćdziesiąt lat, jest to jednak zależne od indywidualnych kryteriów. Im jesteśmy starsi, tym wzrasta ryzyko chorób, dlatego podczas składania wniosku możemy być poproszeni o wypełnienie ankiety medycznej.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne? 

Wysokość składki jest zazwyczaj czynnikiem, który ma wpływ na wybór ubezpieczenia. Duże znaczenie ma również czas trwania umowy – polisa zdrowotna obowiązuje najczęściej przez rok. Po tym czasie można ją odnowić.

Składka jest zazwyczaj płatna z dowolną częstotliwością: co miesiąc, raz na kwartał, co pół roku czy raz na rok. Jej wysokość  zależy od kilku czynników, jak np. zakres ubezpieczenia i nasz wiek, dlatego nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne. Przed podpisaniem umowy warto porównać oferty kilku ubezpieczycieli.

Wyłączenie odpowiedzialności i karencja

Dwa bardzo istotne pojęcia, które powinny zwrócić naszą uwagę, to wyłączenie odpowiedzialności oraz karencja. 

Wyłączenie odpowiedzialności wskazuje sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić nam odszkodowania czy świadczenia, takie jak np. nieszczęśliwy wypadek lub inne zdarzenie, które mają związek ze spożyciem przez ubezpieczonego alkoholu, narkotyków lub substancji odurzających.

Karencja natomiast to okres pomiędzy podpisaniem umowy z ubezpieczycielem a momentem, w którym ubezpieczenie zdrowotne zaczyna w pełni obowiązywać. Przed podpisaniem umowy powinniśmy zwrócić na to baczną uwagę, ponieważ karencja może trwać nawet kilka miesięcy, podczas których − w przypadku choroby − w pewnych sytuacjach możemy nie otrzymać wypłaty z polisy.

Jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne?

Polisa zdrowotna to doskonałe zabezpieczenie, które powinno jednak być przez nas wybrane świadomie. W sieci znajdziemy wiele rankingów porównujących oferty różnych ubezpieczycieli. Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z OWU, a najlepiej skontaktować się bezpośrednio z Agentem, który dokładnie omówi warunki polisy i wyjaśni wątpliwości.

Dodaj komentarz