ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby

Trudna sytuacja życiowa – co daje ubezpieczenie

Ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby to bardzo dobry i odpowiedzialny wybór, choćby ze względu na coraz powszechniejsze choroby cywilizacyjne. Ciężka choroba może wiązać się z kosztownym leczeniem, a także czasową utratą zdolności do pracy. Nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić się przed chorobą, możemy jednak zabezpieczyć się przed jej przykrymi skutkami dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu.  

Co może zawierać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?

Ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby to umowa dodatkowa, którą można dokupić do ubezpieczenia na życie.
Firmy ubezpieczeniowe sporządzają szczegółowe listy schorzeń, które obejmuje oferta ubezpieczenia. Należą do nich najczęściej nowotwory złośliwe, zawał serca, udar mózgu i inne poważne problemy zdrowotne. Zakres ubezpieczenia i wiele innych istotnych informacji znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), dlatego koniecznie zapoznaj się z nimi przed zawarciem umowy.

Co ważne, w przypadku wielu ubezpieczeń pieniądze wypłacane są niedługo po diagnozie. Często można je przeznaczyć na dowolny cel, czyli np. na specjalistyczne badania, opłacenie pobytu w szpitalu czy niezbędnej operacji, zakup leków lub rehabilitację niezbędną po wielu chorobach. Pieniądze mogą przyspieszyć proces leczenia − co jest kluczowe w przypadku większości chorób − oraz zapewnić wsparcie finansowe niezbędne w powrocie do zdrowia.

Dzięki dodatkowym opcjom można też uzyskać dostęp do zagranicznej drugiej opinii medycznej oraz możliwość leczenia za granicą. Pierwsza z nich − bez konieczności wyjazdu za granicę − pozwoli uzyskać potwierdzenie lub weryfikację otrzymanej diagnozy oraz upewnić się, czy zaplanowane leczenie jest odpowiednie. Druga w razie poważnych problemów ze zdrowiem zapewnia dostęp do opieki medycznej w zagranicznej klinice.

Warunki ubezpieczenia − od kiedy działa ubezpieczenie zdrowotne?

Im wcześniej o ubezpieczeniu na wypadek poważnej choroby pomyślimy, tym lepiej. Umowa w większości towarzystw ubezpieczeniowych zawierana jest na określony czas, np. na rok. Po tym okresie otrzymujesz zwykle propozycję zawarcia kolejnej umowy. W jej warunkach ogólnych znajdziesz informację, do kiedy maksymalnie możesz korzystać z ochrony.

Zazwyczaj podczas pierwszych kilku miesięcy takiej umowy będziesz mógł skorzystać z ubezpieczenia, jeśli poważna choroba będzie konsekwencją nieszczęśliwego wypadku.

Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność życia, warto zdecydować się na ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób – to inwestycja, której wartość na pewno docenimy w trudnym życiowym momencie.

Źródła: 
Dorota Michalak, “Analiza porównawcza ubezpieczenia na wypadek ciężkich chorób w ofercie ubezpieczycieli krajowych”, https://rf.gov.pl/ru/wp-content/uploads/2017/06/RU23-5.pdf

1. https://stat.gov.pl/infografiki-widzety/infografiki/infografika-swiatowy-dzien-walki-z-rakiem-04-02-2018-r-,24,3.html
2. https://bip.stat.gov.pl/organizacja-statystyki-publicznej/rzadowa-rada-ludnosciowa/publikacje-rzadowej-rady-ludnosciowej/


Dodaj komentarz