zagrożenia w domu

Częste wypadki w domu – jak ich uniknąć?

Dom przez większość ludzi uznawany jest za miejsce bezpieczne, w którym bez obaw można się schronić. Jednak wypadki w domu, wbrew pozorom, statystycznie zdarzają się częściej niż wypadki na drodze czy w miejscu pracy.

Niebezpieczne porażenie prądem elektrycznym, upadek czy stłuczenie lub zagrożenia pożarowe w domu to część z wielu możliwych zagrożeń bezpieczeństwa osobistego. Mimo wzmożonej uwagi wielu z nich nie jesteśmy w stanie zapobiec. To, co możemy jednak zrobić, to złagodzić ich skutki, wykupując odpowiednie ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych – opcję dodatkową do ubezpieczenia na życie.

Jakie są typowe zagrożenia w domu?

Zagrożenia bezpieczeństwa osobistego dotyczą zarówno osób mieszkających w domach, jak i mieszkaniach.

Wypadki w domu zdarzają się szczególnie często osobom, które nie potrafią dobrze przewidzieć konsekwencji swoich działań jak na przykład dzieciom. Skutkiem 24% wypadków w mieszkaniu nieletnich jest tylko lekkie skaleczenie, ale już 16% z nich kończy się złamaniem, a 11% zwichnięciem[1].

Wypadkom domowym mogą sprzyjać:

  • prace remontowe prowadzone wtedy, gdy równolegle korzystamy z przestrzeni mieszkalnej,
  • samodzielnie wykonywane naprawy, w szczególności te, które wymagają odpowiednich narzędzi czy kwalifikacji,
  • wykonywanie zwykłych obowiązków domowych w pośpiechu lub z nienależytą uwagą,
  • nieporządek, niedbalstwo (w szczególności, jeśli dotyczy utrzymania  właściwego stanu technicznego przedmiotów lub urządzeń).

Najbardziej niebezpieczne wypadki w domu, zagrażające nie tylko bezpieczeństwu osobistemu, ale również całemu dobytkowi, związane są z możliwością zaprószenia ognia. Zagrożenia pożarowe w domu można jednak dosyć łatwo zminimalizować –  podobnie jak ryzyko porażenia prądem – poprzez kontrolowanie stanu technicznego urządzeń oraz sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi.

Powszechne są też upadki, stłuczenia czy oparzenia (wynikające zwykle z nieuwagi) i tym trudniej jest zapobiec. 

[1] Raport Towarzystwa Zapobiegania Wypadkom

Ubezpieczenie mieszkania i domu

Porażenie prądem z gniazdka czy upadek z wysokości – pamiętaj o bezpieczeństwie wszystkich domowników

Uniknięcie wypadków jest możliwe dzięki odpowiednim zabezpieczeniom. Proste mechaniczne elementy, bramki zabezpieczające czy stałe, przemyślane zasady działania i swoiste domowe BHP to najlepsze pomysły na optymalne bezpieczeństwo wszystkich domowników.

Małe dziecko można uchronić przed porażeniem  prądem z gniazdka, jeśli właściwie je zabezpieczymy. Dorosły również może uniknąć wypadku podczas naprawy elektrycznej, jeśli odłączy fazę i będzie korzystać z narzędzi z izolacją .

Szeroka ochrona i perspektywiczne działania

Nie wszystkie domowe zagrożenia są jednak możliwe do przewidzenia. Wielu wypadkom towarzyszy wysoki stopień losowości oraz zbieg niesprzyjających okoliczności. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o kompleksowe ubezpieczenie na życie, które dzięki dodatkowej ochronie na wypadek nieszczęśliwych wypadków może nam pomóc zniwelować ich finansowe skutki.

 

Dodaj komentarz