Jak znaleźć swoje mocne strony

Każdy ma mocne strony. Wiedzieliście o tym, prawda?


Do urzeczywistnienia planów o karierze, nie wystarczy nam sucha wiedza. Przede wszystkim musimy dobrze znać samego siebie. Ale jak to zrobić?

Kotwice kariery

Zaczynamy od zadania. Tym razem odpowiedz sobie na pytania:

 • Co jest Twoją największą pasją?
 • Czy masz jakieś zdolności? Może ktoś chwali Cię za jakąś umiejętność?
 • Jakie wartości w życiu są dla Ciebie najważniejsze?
 • Czego oczekujesz od „idealnej pracy”?

Jeżeli bez wahania potrafisz odpowiedzieć sobie na te pytania, to świetnie! Odpowiedzi te, są dla Ciebie drogowskazem do obrania odpowiedniej kariery zawodowej. Wystarczy je rozpisać i spróbować połączyć. To może być świetna zabawa, ale zarazem trudne wyzwanie!

Jeżeli jednak nie masz pewności i odpowiedzenie na te podstawowe pytania nie jest dla Ciebie proste – musisz koniecznie poznać swoje kotwice kariery.

Jak to zrobić?

Przedstawię Ci koncepcję Edgara Scheina, w której wyróżnia on 8 cech (kotwic), które określają to, czego oczekujemy od życia zawodowego. Ich znajomość powinna ułatwić Ci podjęcie decyzji o wyborze swojej drogi. Przeczytaj i pomyśl, które są Ci szczególnie bliskie.

1. Autonomia i niezależność jeżeli na drodze zawodowej cenisz sobie swoją niezależność, lubisz robić wszystko sam i wiesz, że tak naprawdę zadanie zostanie najlepiej wykonane, gdy Ty zabierzesz się do niego od początku do końca, drogi zawodowe są dla Ciebie dwie. Albo zakładasz własną działalność, gdzie będziesz kowalem swojego losu, albo szukasz stanowiska niezależnego np. jako samodzielny specjalista w jakiejś firmie. Nie dla Ciebie są przedsiębiorstwa, w których ktoś będzie cały czas stał nad Tobą i mówił Ci, co masz wykonać w danej kolejności. Prędzej czy później zbuntujesz się.

2. Przywództwo jeżeli masz aspirację na wysokie stanowisko, lubisz zarządzać grupą ludzi i wiesz, że tylko taka praca dałaby Ci satysfakcję, Ty także masz dwie drogi zawodowe. Podobnie jak przy autonomii, możesz założyć własną firmę, w której będziesz mógł prowadzić prym. Możesz jednak próbować swoich sił w firmach o hierarchicznej strukturze zarządzania, gdzie będziesz miał możliwość realizacji siebie i pięcia się po szczeblach kariery. Nie wybieraj małych, prywatnych przedsiębiorstw, gdzie nie będzie szans na wysoki awans.

3. Profesjonalista jest to osoba, której zależy, aby być ekspertem w danej dziedzinie. Jego plan to wieczne dokształcanie się, zdobywanie nowych doświadczeń i kompetencji, ale tylko w jednej dziedzinie. Chce stać się naprawdę szanowanym ekspertem na rynku. Jeżeli czujesz, że jesteś profesjonalistą, szukaj takiego miejsca pracy, które pozwoli Ci na systematyczne dokształcanie się, będzie opłacało Twoje kursy i lokowało pieniądze w Twoje kompetencje. Nawet na rzecz mniejszego miesięcznego wynagrodzenia. Nie dla Ciebie firmy, które nie motywują pracowników poprzez ciągłe doszkalanie ich.

4. Styl życia jeżeli decydujesz się na karierę zawodową, to tylko taką na „pół etatu”. Jeżeli na pierwszym miejscu stawiasz dom i rodzinę oraz nie chcesz jej zaniedbywać na rzecz szeroko rozumianej kariery, to musisz połączyć pracę zawodową z życiem osobistym. Możesz to zrobić na kilka sposób: pracować w domu, pracować w niepełnym wymiarze godzin, dorywczo, czy poszukać takiej działalności, która pozwoli Ci połączyć te dwa segmenty. Niezależnie jak ciekawa byłaby to praca, jeżeli będziesz musiał zostawać po godzinach, nie zaznasz życiowego spełnienia.

5. Pomagacz znasz powiedzenie: to lekarz z prawdziwego powołania? Niektórzy z nas właśnie takie powołanie czują. Jeżeli Ty też czujesz, że Twoją naczelną wartością w życiu jest pomaganie innym – musisz pracować w sekcjach społecznych lub w usługach. Po prostu z ludźmi. Warto też udzielać się charytatywnie i społecznie. Nie wybieraj pracy na samodzielnym stanowisku, gdzie nie masz kontaktu z innymi i jesteś pozostawiony sam sobie.

6. Kreator jeżeli uwielbiasz kombinować, wymyślać, tworzyć, dokształcać się i analizować musisz wybrać taką pracę, która Ci na to pozwoli. Potrzebujesz takiego miejsca, gdzie będziesz mógł wprowadzać swoje zmiany i realizować innowacyjne pomysły. Może to być praca w reklamie, czy jako doradca szefa w kreatywnej firmie. Możesz też spróbować założyć coś swojego, jeżeli masz jakiś kreatywny pomysł na biznes, w którym chcesz się realizować. Nie decyduj się na pracę, gdzie nie będziesz mógł o niczym decydować, gdzie praca będzie monotonna i jednostajna, a Twoje pomysły zostaną bezczelnie zabite.

7. Wyzwanie jeżeli uwielbiasz wyzwania oraz sprawia Ci przyjemność rywalizacja z innymi, szukaj pracy w dziedzinach handlu, sportu, marketingu. Praca spokojna, na etacie nie jest dla Ciebie. Potrzebujesz cały czas poczucia nieustannej walki.

8. Stabilizacja przeciwieństwo wyzwania. Jeżeli nie lubisz zmian i nowych wyzwań wybierz pracę, która da Ci poczucie bezpieczeństwa. Takie osoby, także aspirują na wyższe stanowiska, ale tylko w jednym dziale, czy komórce. Wolą pozostać na starym stanowisku, niż uciec w nieznane. Wybieraj więc firmy, które proponują Ci stałe zatrudnienie. Nie dla Ciebie praca pełna wyzwań i rywalizacji.

Nie przejmuj się, jeśli kilka z tych kotwic jest Ci bliskich. Wbrew pozorom to dobrze! Pomyśl jak je połączyć? Do tego uwzględnij jeszcze swoje zainteresowania, to co lubisz robić w wolnym czasie. Jeżeli masz jakiś talent, także go tu dodaj.

 • Może czujesz w sobie kreatora, ale także bliski jest Ci styl życia? Do tego cały wolny czas chcesz i lubisz poświęcać swojemu dziecku? Pomyśl o otworzeniu małej działalności u siebie w domu. Czemu nie zorganizować kreatywnych zajęć dla maluchów? Taka alternatywa dla przedszkoli. Jesteś cały czas ze swoim dzieckiem, ale zarazem prowadzisz zajęcia, które pozwalają Ci uwolnić pokłady Twojej wyobraźni.
 • Może jednak nade wszystko cenisz sobie życiowe wyzwania, ale ciągnie Cię też do pomagania innym? W wolnym czasie biegasz, siedzisz na siłowni, grasz w tenisa? Zacznij pracę w marketingu sportowym, a w wolnym czasie zatrudnij się jako wolontariusz! Albo, kiedy już będziesz sławnym sportowcem, wykorzystaj swój wizerunek i pomagaj innym np. poprzez założenie fundacji, albo nagabywanie do pomocy zaprzyjaźnionej organizacji.

Pomysłów jest wiele. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

Usiądź teraz i pomyśl, jak Ty możesz połączyć swoje kotwice kariery ze swoją pasją, zainteresowaniami i tym co sprawia Ci radość? – jest to zadanie na dziś! Trudne, wiem.

Ale zapisuj wszystkie pomysły, jakie przychodzą Ci do głowy! Mogą to być hasła, które po jakimś czasie może same się połączą. Możesz zapytać kogoś zaufanego o zdanie. Możesz też napisać do mnie – chętnie pomogę.

Jakie są moje mocne strony?

Już wiesz jak znaleźć swoje mocne strony. Przede wszystkim musisz określić, co sprawia, że czujesz się szczęśliwy. Żadna praca nie spowoduje 100% spełnienia, jeżeli nie będzie zgodna z naszymi wewnętrznymi potrzebami i indywidualnymi zainteresowaniami. Nie bez powodu mówi się: Twoja praca, musi być Twoją pasją! 

Dlaczego ludzie po 20 latach decydują się, by odejść z firmy, mimo że według innych mają wspaniałą pracę i dużo w niej osiągnęli? Bo to nie były ich marzenia! Być może szukali pracy po omacku, ktoś im ją załatwił, nie wiedzieli, czego naprawdę chcą, albo po prostu ich zainteresowania się zmieniły. Tak też bywa! Tak też się dzieje!

To, co dla Ciebie jest spełnieniem marzeń, dla kogoś innego może być katorgą. Każdy moment jest dobry, żeby odejść, zacząć od nowa, spróbować jeszcze raz pokierować swoim losem. Nawet jak masz 50 lat. Nigdy nie jest za późno. Jeżeli tylko wiesz, co lubisz w życiu robić i co jest Twoją mocną stroną, póki żyjesz i masz się dobrze, życie stoi dla Ciebie otworem.

 • Świetny post! Nie znałam czegoś takiego jak kotwice kariery, może gdzieś się przewinęło, ale nie zakodowałam.. A jest to świetne narzędzie do znalezienia swojego powołania! Niech będę miała znowu trochę wolnego i się zajmę rozpisywaniem, może w końcu się określę czego tak na prawdę bym chciała od życia i pracy 😀

  • Dzięki Daga! Koniecznie, to naprawdę pomaga zrozumieć samego siebie. 🙂

 • Pingback: PODSUMOWANIE LIPCA - czyli co tam, jak leci()

 • Już w trakcie czytania coś mnie tknęło, że zgadzam się ze sporą ilością kotwic. Przeczytałam znowu i znowu i już wiem, w jakim kierunku powinnam kierować swoje działania. Do tej pory robiłam to raczej intuicyjnie, ale ta świadomość jest dla mnie niesamowita 🙂

  • Jak miło słyszeć.:) Bo jak się naprawdę dobrze przyjrzeć i zastanowić to te kotwice rozjaśniają nasze myśli, a pomysł na życie wyłania się sam! 😉