Satysfakcja z pracy

Czy osiągniecie satysfakcji w pracy, to coś nieosiągalnego?


Praca jest nierozerwalną częścią życia każdego człowieka. Spędzamy w niej dziennie około 8 godzin. Jedni więcej, inni mniej – jednak dla każdego jest ona ważnym czynnikiem do osiągnięcia szczęścia absolutnego.

Satysfakcja z pracy

Satysfakcja z pracy ma miejsce wtedy, gdy wkładane zasoby w pracę są współmierne z wynikami i doceniane przez przełożonego poprzez: awans, premię czy pochwałę.

Jakie czynniki określają poziom zadowolenia z pracy:

 1. Wynagrodzenie – im wyższa pensja, tym większe zadowolenie z pracy. W pewnym momencie jednak (jeżeli pensja jest już bardzo wysoka) pracodawca powinien poszukać innych motywatorów do pracy.
 2. Awans – brak możliwości rozwoju na stanowisku pracy, jest jednym z poważniejszych demotywatorów.
 3. Jakość relacji w pracy – ludzie, jako istoty społeczne cenią sobie dobre relacje na każdej życiowej płaszczyźnie. Również, a może nawet przede wszystkim: w pracy.
 4. Rodzaj nadzoru – jedni pracownicy potrzebują większej kontroli, a inni większej autonomii.
 5. Warunki pracy – w zależności od miejsca pracy, wyposażenia biura i czasu, jaki poświęcamy na pracę, zadowolenie może przybrać różny wymiar.

 Poczucie satysfakcji w pracy

Jakie wartości daje poczucie satysfakcji w pracy?

 1. Motywację do dalszego działania – kiedy jesteś zadowolony z pracy, którą wykonujesz, masz powera do dalszego działania. Chętnie wstajesz rano i jeszcze chętniej zabierasz się za kolejne zadania, jakie stawia przed Tobą nowy dzień.
 2. Pozytywne nastawienie – żadne obowiązki Ci niestraszne. Do pracy idziesz z uśmiechem na twarzy, ponieważ wiesz, że Twoje działania mają sens i są doceniane przez pracodawców.
 3. Większa chęć rozwijania się – kiedy widzisz, że Twoje wysiłki opłacają się, chętniej poszerzasz swoje kompetencje, uczestniczysz w dodatkowych kursach czy poszerzasz swoją wiedzę na własną rękę. Wiesz, że przyniesie Ci to dodatkowe korzyści.
 4. Tworzenie mocnych więzi społecznych – kiedy w miejscu pracy jest dobra atmosfera i każdy jest zadowolony, relacje układają się wzorowo. Nie ma zazdrości, spięć, kablowania i podkładania świń. Jest wzajemna pomoc i szacunek.

Czy satysfakcja z pracy jest w ogóle osiągalna?

Oczywiście, że tak. Mimo tego, że nie każdy jest zadowolony ze swojej pracy, każdy jest kowalem swojego losu. To my decydujemy, gdzie pracujemy. Jeżeli coś nam nie odpowiada – możemy odejść. Nikt nie trzyma nas na siłę. Nie mówię, że od razu, z dnia na dzień. Jednak zasada jest prosta: jeżeli nie jestem zadowolony z tego, co robię, szukam innego miejsca pracy.

Nie my decydujemy, z kim przyjdzie nam pracować, jakie podejście będą mieli pracodawcy – dlatego nie zawsze możemy przewidzieć, czy odnajdziemy się w danym miejscu pracy. Inna sprawa jest z wypaleniem zawodowym. Nigdy nie jest za późno, aby się przebranżowić i przekuć np. swoją pasję w pracę. Trzeba jedynie znaleźć pomysł i być cierpliwym. Wtedy, po czasie przyjdą i sukcesy.

Satysfakcja z pracy jest możliwa i jest jednym z kluczy do pełnego szczęścia w życiu.

 

 • Właśnie mierzę się z podobnym problemem… nawet wynagrodzenie nie jest w stanie zrekompensować wszystkiego. Pracodawcy bardzo często myślą,że ludziom chodzi tylko o pieniądze… a szkoda!

  • To tak nie działa. Dobra pensja to tylko jeden z czynników motywujących pracowników. Każdy jest inny i każdy potrzebuje inne motoru napędowego.

 • Według wielu badań psychologicznych, to nie wysokie wynagrodzenie jest głównym motywatorem do pracy. Skutkuje, i to tylko do pewnego poziomu, przy motywowaniu do pracy nudnej i powtarzalnej, bez cienia kreatywności. Satysfakcję z pracy zapewnia poczucie sensu i dążenie do mistrzostwa. Oczywiście pensja też jest ważna, ale nie jest czynnikiem decydującym (chyba, że jest skandalicznie niska)

  • Jasne, wynagrodzenie to tylko jeden z czynników motywujących, szczególnie ważny, jeżeli pensja jest na poziomie najniższej krajowej, albo jeszcze niżej.

 • Ania jest zadowolona ze swojej pracy, choć trochę narzeka na swoje zarobki (choć podwyższkę ma ostatnio co pół roku – rok). Ale dorabia przez Internet (bo nadgodzin nie może wziąć, nie ma w jej firmie czegoś takiego) i dzięki temu dorabianiu zarabia więcej. Pozdrawiamy

  • Najważniejsze, jest zadowolenie. :))

 • Satysfakcja z pracy jest dla mnie jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Nie wyobrażam sobie robienia czegoś przez większą część dnia/życia, z przymusu i bez przyjemności.

 • Myślę, że satysfakcja z pracy jest wypadkową tych wszystkich czynników jakie wymieniłaś. Dodałabym jeszcze relacje z ludźmi i atmosferę panującą w firmie, bo to jest bardzo ważne, szczególnie jeśli pracuje się z ludźmi.

  • Myślę, że spokojnie można to podpiąć pod ostatni punkt: “Tworzenie mocnych więzi społecznych”. 🙂

 • Ta prosta zasada: jeżeli nie jestem zadowolona z tego, co robię, szukam innego miejsca pracy – to moja zasada. Czasem jest tak, że praca przez długi czas mi odpowiada, a potem coś się zmienia (szef, firma zostaje przejęta, ludzie odchodzą, zmiana zakresu obowiązków) i nagle przestaje mi odpowiadać. Nie narzekam zbyt długo – jeśli nie widzę możliwości zmiany w aktualnym miejscu – odchodzę, bo nie ma sensu się męczyć. W pracy spędzamy zbyt wiele czasu, żeby się umartwiać.

  • Przybijam piątkę Twojemu podejściu! 😉

 • Zadowolenie z pracy daje moim zdaniem też rodzaj zainteresowań zgodny z wykonywaną pracą.Robienie tego, czym się człowiek interesuje samo napędza pozostałe czynniki.

 • Ostatnie zdanie jest jak poezja 🙂 Zapiszę sobie. Co do satysfakcji to to też zależy od człowieka. Każdy jest inny i każdy inaczej będzie to postrzegał i czasem nawet wysokie wynagrodzenie nie będzie wystarczające, żeby osiągnąć ta satysfakcję.

  • Poezja w notce przekazującej informacje? Co za czary! 😀

   • “Satysfakcja z pracy jest możliwa i jest jednym z kluczy do pełnego szczęścia w życiu” Czyż to nie jest poezja? 🙂 Lubię takie mądre słowa, które sobie zapisuję i wracam co jakiś czas do nich, i uważam że są one poezją dla mojej duszy, bo jeśli się je powtarza jak mantrę to potem to procentuje 🙂

 • Oj tak, myślę, że satysfakcja z pracy to bardzo ważna jej część.. bez tego przede wszystkim nie ma motywacji do efektywnej pracy. Mi satysfakcja z pracy daje też taką życiową satysfakcję, że robię to, co lubię i po prostu dobrze się z tym czuję. Jedyne czego mi w mojej pracy do pełnej satysfakcji brakuje to częstsze zlecenia i większe stawki, bo na prawdę ja lubię 🙂

  • wszystko przed Tobą! 😉

 • Satysfakcja jest ważna i tak, jak piszesz, ważne jest nasze podejście 😉

 • Krystyna Polek

  wynagrodzenie motywuje ale… krótkotrwale. Zresztą narzędzia motywacji powinny być dostosowywane do każdego pracownika indywidualne (ideał HR). Przeprowadzałam niedawno badania dot. elementów zachęcających do aplikowania na oferty do różnych firm i najczęściej wybieranym była możliwość rozwoju i zakres wykonywanych czynności