Planowanie kariery – po co mi to?

Każdy z nas, prędzej, czy później zamierza „zrobić karierę”. Pytanie jednak, czy wszyscy definiujemy karierę tak samo? Co rozumiemy poprzez robienie kariery i w którym punkcie znajduje się nasza?


Bez względu na to, czy Twoja kariera stoi w miejscu, czy dopiero rozpoczynasz jej realizację, a być może chcesz zmienić zupełnie jej kierunek – te teksty będą dla Ciebie! Niezależnie czym się zajmujesz i jaki typ rozwoju chcesz wybrać. Pomogę Ci zmierzyć się ze swoją karierą, zrozumieć jej istotę i dokładnie zaplanować każdy ruch. 

Być może w trakcie czytania pojawią się jakieś pytania? Jeżeli tak, pytaj śmiało. Możesz to zrobić w komentarzach, a także w prywatnej wiadomości, czy to mailowej, czy na fanpage-u.

Planowanie kariery – po co mi to?

Zapytasz: po co mi w ogóle planowanie kariery? Nie wystarczy, że wiem, czego chcę i do tego dążę?

Otóż nie.

Planowanie kariery jest przede wszystkim dla tych, którzy mają swój życiowy plan i chcą go sukcesywnie realizować. Planowanie kariery pozwoli im dojść szybciej do ostatniego stadium: rozwijania własnej kariery, bez popełniania podstawowych błędów po drodze.

Tak jak planujecie swój każdy dzień w plannerach, czy kalendarzach – tak samo dokładnie powinniście mieć zaplanowaną swoją drogę zawodową. Inaczej będziecie za często zbaczać z obranej trasy. Będą pojawiały się wątpliwości w trudniejszych chwilach i to, na co trzeba szczególnie uważać – ktoś może Was zniechęcić do objętej drogi i przekierować, po swojemu, na inną. To jest najgorsze, co może wam się przytrafić. Zmarnowanie swojego życiowego czasu i potencjału, często zupełnie nieświadomie.

Droga, którą chcecie iść, musi być wyłącznie waszą decyzją. To, co jest dobre dla kogoś innego, niekoniecznie będzie dobre dla was. Zresztą ten temat jest na tyle ważny, że dokładnie poruszę go w którymś z kolejnych tekstów.

Nie mam pomysłu na siebie

Być może jednak nie masz w ogóle pomysłu na siebie albo dopiero wchodzisz na ścieżkę kariery. Nie wiesz do końca, co chciałbyś robić? Wiele rzeczy wydaje Ci się bardzo interesujących? Albo wręcz odwrotnie: nic nie zachwyca Cię na tyle, aby się temu poświęcić? Mam dobrą wiadomość! Jesteś w odpowiednim miejscu!

Planowanie własnej kariery zawodowej jest jak najbardziej dla Ciebie. Od tego zamierzam zacząć. Pomogę Ci rozpoznać, co jest Twoją mocną stroną i delikatnie nakieruję Cię na tory, które przyniosą Ci satysfakcję. Razem odkryjemy to, co w Tobie siedzi, a czego jeszcze nie uwolniłeś na zewnątrz. I pamiętaj, cały czas jestem do Twojej dyspozycji.

Mam nadzieję, że przekonałam Cię, iż warto zainwestować trochę czasu w dokładne zaplanowanie własnej kariery, jeżeli chcesz odczuć w tym kierunku osobistą satysfakcję.

 

 • Planowanie kariery to coś, czego pewnie nigdy bym nie zrobiła. Ale coś czuję, że dzięki Tobie w końcu się ogarnę i już teraz zacznę myśleć co zrobić, żeby wszystko poszło po mojej myśli. 🙂

  • Myślę, że to dobry moment, aby zacząć o tym myśleć. 🙂

 • No właśnie kariera…Nigdy jakoś nie przywiązywałam do niej wagi. Pewnie to i błąd i może czas sobie nakreślić plan działania i zmierzać do niego 🙂

  • Myślę, że plan działania to podstawa! 🙂

  • Dokładnie tak jak u mnie, zwłaszcza jeśli się jest bezrobotną kurą domową 😛

 • Bardzo przekonujący i motywujący post, dzięki:)

 • Nie każdy 🙂 Mnie nigdy nie interesowało robienie kariery, nawet w dziedzinie, którą kocham. Najważniejsze jest dla mnie, że mogę robić to, co lubię, realizować się w swojej pasji.

 • Po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że nic się nie zrobi bez planu 🙂

 • Kajetan Sobczak

  Ciekawe. 😉 Plan to podstawa – zgadzam się w pełnej rozciągłości.