Kariera dla Pań – recenzja

Dziś tekst przede wszystkim dla Pań, chociaż nikogo nie dyskryminujemy i wiele ciekawostek znajdą tu także Panowie.

Kojarzycie serię Poradniki na obcasach? Jest to pomysł Wydawnictwo Lingo, które zorganizowało kursy specjalnie dla kobiet. Jedną z takich pozycji jest właśnie Kariera dla Pań autorstwa Danuty Duszeńczuk z bloga Kobiece Finanse.


ksiazka

Jeżeli w skrócie miałabym powiedzieć, dla kogo jest to książka, to zdecydowanie mim zdaniem książka ta najbardziej trafi do osób dopiero wchodzących na rynek pracy.

Jest przepełniona ilością wiedzy, która przyda się na początku drogi zawodowej, ale po kolei.

 

Kariera dla Pań – recenzja

Książka ta została wydana w 2015 roku i trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre badania w niej przytaczane będą właśnie z tego roku. Jednakże nie ma czym się martwić, informacje zawarte w tej pozycji (nie licząc braku najnowszych statystyk), są aktualne do dzisiaj i będą jeszcze długi czas.

Książka podzielona jest na 5 części.

Pierwsza część porusza temat poszukiwań pracy. Znajdziecie w niej informacje o tym, gdzie i w jaki sposób warto poszukiwać pracy, na co uważać w ogłoszeniach o pracę oraz na co zwrócić uwagę przy tworzeniu CV, oraz listu motywacyjnego.

Druga część poświęcona została rozmowie kwalifikacyjnej. Oprócz informacji jak się do niej przygotować znajdziecie przykładowe pytania, które mogą się pojawić wraz z komentarzem autorki, jak z nich dobrze wybrnąć. Dodatkowo dowiecie się co nieco o swojej mowie ciała.

W części trzeciej nacisk położony jest na pierwsze dni w pracy. Poczytasz o swoich prawach i obowiązkach oraz między innymi o dress codzie, który obowiązuje w większości miejsc pracy.

Część czwarta jest mi dość bliska, bo porusza tematy związane z zagrożeniami w pracy. To znaczy: mobbing, szklany sufit, pracoholizm, ale i toksyczni współpracownicy. Sama swoją pracę magisterską pisałam o mobbingu, więc super, że ta informacja znalazła się w tej pozycji, ponieważ większość mobbing kojarzy z wykorzystywaniem seksualnym, a to tylko jedna z wielu zachowań mobbera.

Ostatnia część poświęcona jest rozwojowi kariery, czyli dowiecie się z niej, jak można doskonalić swoje kompetencje oraz jak rozmawiać z szefem np. o podwyżce.

Kariera, a wejście na rynek pracy

Jak zapewne się domyślacie, nie mogłam przejść obojętnie obok tej pozycji. Wszystko co związane z planowaniem kariery, jest w kręgu moich zainteresowań i lubię być na bieżąco, ze wszystkimi pozycjami w tym temacie, aby wiedzieć co na rynku już jest, a jakie tematy warto jeszcze poruszyć.

Jak więc sami pewnie zauważyliście Kariera dla Pań to pozycja, która porusza podstawowe informacje, ale idealne dla osób wchodzących na rynek pracy. Oprócz tego, że młoda osoba dowiaduje się jak napisać CV i LM oraz gdzie szukać ogłoszeń – dodatkowo będzie wiedzieć, jak poradzić sobie w nowej kulturze organizacyjnej i na co uważać! Zdecydowanie nie jest to książka dedykowana starym wyjadaczom chleba, którzy swoje doświadczenie zawodowe liczą w latach. Grupą docelową są młode osoby szukające pierwszej pracy.

W książce zachwyciły mnie grafiki, ramki, ciekawostki i kolorowe wypunktowania. Dodatkowo częste akapity i śródtytuły nadały czytelności tej pozycji. Dzięki temu czytanie było wizualną przyjemności. Nie odczuwało się tego, że czyta się poradnik, który uczy. Innymi słowy, przyswajanie wiedzy stało się  przyjemne. Myślę, że to ważna kwestia, kiedy uczymy się czegoś nowego, ponieważ więcej informacji zostaje w głowie.

Książka posiada trzy dodatki-niespodzianki. Jeden zainteresował mnie szczególnie, ale to Wam nie powiem. Warto sprawdzić. 🙂

Karierę dla Pań czyta się lekko i przyjemnie. Napisana jest prostym, klarownym językiem, bez lania wody. Myślę, że może stać się cennym drogowskazem dla wszystkich osób (nie tylko Pań!), które wchodzą niepewnym krokiem na ścieżkę zawodową.

 

Moja ocena: 8/10

Książka wydana nakładem Wydawnictwa: